Haber Dosemealti

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Özelleştirmeyle sattığınız arsaların parasını nereye harcadınız?”

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Özelleştirmeyle sattığınız arsaların parasını nereye harcadınız?”
Haber 72 Kez Okunmuş
19 Kasım 2021 - 9:57

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a verdiği yazılı soru önergeleriyle “Özelleştirmeyle sattığınız arsaların parasını nereye harcadınız?” diye sordu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak faaliyet gösteren ancak özelleştirme işlemleri ile ilgili tüm kararların Cumhurbaşkanlığınca alındığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından aralarında Antalya ilimizin de bulunduğu ülkemizin birçok ilinde taşınmaz satışları gerçekleştirilmektedir diyen Antalya Milletvekili Cavit ARI, “TOKİ aracılığı ile Antalya’nın Finike ve Aksu ilçelerinde arazi satışları gerçekleştirilmiş olup konu satışlara ilişkin sorumuza verilen cevapta; Finike ilçesinde 2019 ve 2021 yıllarında toplam 115 adet taşınmaz 75.190.000 TL bedelle ve yine Aksu ilçesinde 2021 yılında 10 adet taşınmaz da 634.549.620 TL bedelle satıldığı, sağlanan gelirlerin de sosyal konutların finansmanında kullanıldığı bilgisi verilmiştir.

Satışlardan elde edilen gelirin vatandaşlarımız sosyal konut ihtiyacı için kullanıldığı cevabı aklımıza “O zaman geçtiğimiz yaz Antalya’nın Manavgat ilçesi başta olmak üzere çevre ilçelerde yaşanan yangın afetinde evleri yanan vatandaşlarımızdan yapılacak olan ev bedellerinin %50’si neden istenmektedir?” sorusun getirmektedir.” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, soru önergelerinde aşağıdaki sorular yer vererek taşınmaz satışlarını meclis gündemine taşıdı.
–       2002 yılından 2020 yıl sonuna kadar, her yıl bazında, TOKİ ve Milli Emlak tarafından satışı gerçekleştirilen taşınmazlardan elde edilen gelir ne kadardır?

–       Bu satışlardan elde edilen gelirler Bütçeye irat mı kaydedilmiştir? Veya nasıl değerlendirilmiştir?

–       Aynı dönemde elde edilen gelir karşılığında nerede kaç tane sosyal konut yapılmıştır?

–       Elde edilen gelirden sosyal konut yapımına harcanan tutarların yıllar itibariyle dökümü nedir?

–       2002 yılından 2020 yıl sonuna kadar, her yıl bazında, Özelleştirme İdaresi tarafından satışı gerçekleştirilen taşınmazlardan elde edilen gelir ne kadardır?

–       Bu satışlardan elde edilen gelirler Bütçeye irat mı kaydedilmiştir? Veya nasıl değerlendirilmiştir?

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu