Haber Dosemealti

Doktorun Dikkati Hastayı Kurtardı

Doktorun Dikkati Hastayı Kurtardı
Haber 311 Kez Okunmuş
12 Mart 2022 - 2:15

Bacak ağrısı şikayetiyle hastaneye giden kadın hasta deyim yerindeyse ölümün kıyısından döndü. Tıp dilinde Toplardamara pıhtı atmasından kaynaklı bir rahatsızlığa yakalanan hasta Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. Zafer Erk’in dikkatli tetkikleri sonucu hayata döndü.

Bir süredir bacak ağrısı şikayeti yaşayan 37 yaşındaki kadın hasta doktora gittiğinde aslında çok tehlikeli bir komplikasyon nedeniyle neredeyse yaşamla ölüm arasındaki kırmızı çizgide gitti geldi. Kadın hastanın 2 gün önce başlayan sol bacakta ağrı ve diz altında şişlik şikayeti var. Aynı gün içerisinde şikayetlerinde artma ve şişlik kasığa kadar ilerlemiş. Döşemealtı’Nda bulunan özel hastaneye gelerek Acil servise başvuran hastanın yapılan FM ve doppler USG sonrasında external iliac venler dahil,femoral, popliteal venlerde total trombüs olduğu ve rekanalizasyonun olmadığı görüldü.

Kalp Damar Cerrahı Op.Dr. Erk’in titizlikle yaptığı tetkik ve tahliller sonucunda Doppler USG bulguları ve hikayeye göre Akut DVT olduğu görüldü. ŞiddetIi ağrılarının olması ve pulmoner emboli riskinden dolayı hastaya takip ve tedavi amacıyla yatış verildi. Medikal tedavisi düzenlendi. Hastanın şikayetlerinde azalma olmaması üzerine oluşan trombüslerin cerrahi olarak temizlenmesine karar verildi.

Preop hazırlıkları tamamlanan hasta operasyona alındı. DVT için farmakomekanik trombektomi uygulandı. Hasta yoğun bakıma alınarak takip edildi. Ameliyatının ilk gününde servise alındı.2.gün İVC filtresi çıkartıldı. popliteal kateteri çekildi. Genel durumu iyi olan ve şikayetleri geçen, bacak şişliği normale dönen hasta medikal tedavisi düzenlenerek önerilerle taburcu edildi.

Bu tip rahatsızlıkların çok tehlikeli olduğunu ve dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Dr.Erk “Akut Derin Ven Trombozu yani Tıp dilinde Akut DVT , çoğunlukla alt extremitelerdeki toplar damar yani bacaklarımızdaki toplardamarların ani bir şekilde kan pıhtısı (trombüs) ile tıkanmasıdır. Bu şikayetten muzdarip olan kişinin acilen bir Kalp ve Damar Cerrahına muayenesi şarttır.

Muayene ile birlikte şişlik olan alt extremite yani bacak toplardamarlarının renkli doppler ultrasonda damar içindeki pıhtının görüntülenmesi ile tanı konur. Akut Derin Ven Trombozunun en ciddi komplikasyonu bacak damarı içindeki pıhtının koparak kan dolaşımına katılması, akciğere kan taşıyan damarları tıkaması ve akciğerde doku gangrenine (nekroz) neden olmasıdır. Buna Tıp dilinde PULMONER EMBOLİ denir. Pulmoner Embolihastanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilecek , ölüm oranı yüksek olan bir hastalıktır ve Akut DVT nin en korkulan komplikasyonudur.” şeklinde konuştu

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu