Haber Dosemealti

DÜNYA NEREYE GİDİYOR

DÜNYA NEREYE GİDİYOR
Haber 231 Kez Okunmuş
20 Ağustos 2022 - 1:14

     Rusya Ukrayna savaşı, Irak,Suriye,Srilanka, Pakistan da yaşananlar, gıda ve tahıl krizleri ile yeni sorunlarla yüz yüze kaldık. Peki dünyada neler oluyor? Hepimizde aynı kaygılar ve sorular var.

   Bence dünyada yeni bir düzene ihtiyaç var. İnsanlar çok mutsuz. İstekleri ve talepleri, gelecekteki beklentileri açısından sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Pandemi öncelikleri değiştirdi. Dünyayı yöneten güçler beklemedikleri bir sorunla karşılaştı. Gıdadan ve teknolojiye tedarik zinciri bozuldu. Yani bir değişim  bekliyor dünyayı. Kendi kendine yeterli ülke olmak gerekiyor en azından yüzde 70 veya 80 düzeyinde. Uçak vermiyor dost dediklerimiz. Önce can deniliyor gıda ve hammaddelerde. Türkiye’nin başarılı girişimi olmasa Tahıl krizi bekliyordu dünyayı.

   Amerika ise dünya liderliğini kaybedecek hamleler içinde.FED habire faiz artırarak dünyadaki doları kendine çekiyor. Yani dolar bolluğu yok artık.

   Avrupa Birliği ve en güçlü ülkesi Almanya’nın resesyon riski yüzde 20’lerden 60’lara çıktı. Yani enerji krizi ile birlikte ekonomide durgunluk sinyalleri kuvvetlendi. Eski ve yaşlı kıta Avrupayı da zor günler bekliyor.

   Türkiye ise ekonomik sıkıntılarını aşmaya çalışıyor. Hükümetin kısa sürede yapması gereken askeri teknolojide olduğu gibi her alanda gıdadan teknolojiye planlama yapmalı ve hayata geçirmelidir. İhracat odaklı öncelikli sektörler belirlenmeli.  KOBİ’ler ile  hayvancılık ve tarımsal üretim öncelikli teşvik ve destekler artırılmalıdır.

  Dünyanın ve ülkemizin bu zor günleri geride bırakmasını temennisiyle sağlıklı kalın.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu