Haber Dosemealti

ÜCRET ARTIŞI VE SEÇİM

ÜCRET ARTIŞI VE SEÇİM
Haber 277 Kez Okunmuş
01 Temmuz 2022 - 4:38

Cumhurbaşkanı açıkladı ve asgari ücrete ara zam müjdesi geldi. Benim tahminim 5 bin 500 ile 6 bin lira arasında olacak asgari ücret. Bunun işverene  maliyet getirmeden halledilmesi içinde bir çalışma başlatıldı.

     Belli sayıda işçi çalıştıran işyerlerine yönelik bir düzenleme yapılacak. Yani işveren maliyeti de düşünülecek. İşverenlere maliyet getirmemesi olumlu bir adım. Çünkü onlarda mal ve hizmetlere zam yaparak bu artışları anlamsız kılıyor.

   Yine memur ve emeklilere zam için harekete geçildi. En az  Enflasyon oranında zam gelecek. Daha fazla olacağını bekleyenler sanırım yanılacak. Çünkü Kasım da seçim beklemiyorum. Daha önce yazmıştım. Yüzde 40 civarında bir artış yapılacak bence.

   Geçen hafta yazmıştım ama biz haftalık gazete olduğumuz için pazartesi yazımızı teslim ettik. Çarşamba günü de Cumhurbaşkanı erken  seçim yok diyerek noktayı koydu. Ama bizim gazetenin çıktığı gün açıklama yaptığı için biz biraz gecikmiş gibi olduk.

   Peki erken seçim yok açıklamasına rağmen muhalefet neden seçim olacakmış gibi hareket ediyor. Bence seçmen nezdinde bu beklenti ile partililerini ve teşkilatlarını dinamik tutmaya çalışıyorlar.

   Muhalefetin ekonomideki sorunları gündemde tutmaları bir dereceye kadar anlaşılabilir. Ama unuttukları bir gerçek var. Cumhurbaşkanı Erdoğan pragmatik bir kişidir. Bu ortamda seçime gitmeyi istemeyecek kadar akıllıdır. Aslında bütün dünyadaki liderlere sorsanız onlarda seçim ne kadar geç o kadar iyi diyecektir. Beklentiler tüm dünyada aynı. Pandemi ve savaşlar nedeniyle bozulan tedarik zincirleri düzelecek ve ekonomi rayına oturacak. Fiyatlar yüksek olsa bile yeni bir denge kurulacak. Ve herkes buna uyum sağlayacak. Sözün özü zamana ihtiyaç var. O yüzden erken seçim olmaz. Nisan veya Mayıs ayında olacak diye düşünüyorum.

ERKAN ERMAN

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu