Haber Dosemealti

Yıllara Meydan Okuyan Mutluluk

Yıllara Meydan Okuyan Mutluluk
Haber 145 Kez Okunmuş
17 Şubat 2022 - 1:25

Döşemealtı’nda yaşayan 2 çocuk, 8 torun sahibi Cebeci çifti, 75 yıl önce verdikleri “bir ömür boyu, hastalıkta ve sağlıkta” sözünü aşkla tutuyor. Lider Haber’de yayınlanan “Antalya Konuşuyor “ programına konuk olan Bekir ve Ümmüşen Cebeci çifti, canlı yayında aşklarını pasta keserek kutladı.

 “İLK GÖRÜŞTE AŞK”
Antalya’nın Döşemealtı ilçesine bağlı Yeşilbayır Mahallesi’nde yaşayan ve 75 yıldır aşkın sevginin hakim olduğu evliliklerini sürdüren Bekir ve Ümmüşen Cebeci çifti birbirlerine hala ilk günkü gibi aşkla bakıyor. 1920’lerin sonunda Yeşilbayır Mahallesi’nde dünyaya gelen Bekir Cebeci (94) ve Ümmüşen Cebeci (93) hayata gözlerini bir yıl arayla açtı. İlkokulu birlikte okuyan çift birbirlerine gördükleri ilk anda “İlk görüşte aşkı” tatmanın mutluluğunu yaşadılar.Uzun süre birbirini uzaktan izleyen genç çiftin hayatı tesadüfen bir sokak köşesinde birbirlerine rastlamalarıyla değişti. O gün ilk kez konuşan ve birbirlerine aşklarını itiraf eden çift, farkında olmadan bir ömür sürecek bir aşka ilk adımlarını attı. Birbirlerine evlilik sözü veren çift, ailelerini ikna etmek için 5 aylık süreçte zorlu bir mücadele verdi. 28 Şubat 1947’de ailelerini ikna ederek dünya evine giren çift, 3 gün 3 gece düğünle mutluluklarını taçlandırdı.


O günden itibaren bir daha hiç ayrılmayan çift 75 yıllık evliliklerine 2 çocuk ve 8 torun sığdırdı. Birbirlerine hiç azalmayan sevgi ve saygılarıyla bir ömür geçiren çift, hayatlarının sonuna kadar el ele bir ömrü tamamlamak istiyor. Geçtiğimiz gün Lider Haber’de İsmail Akkaya’nın sunumuyla yayınlanan “Antalya Konuşuyor “ programına konuk olan Bekir ve Ümmüşen Cebeci çift aşk hikayelerini ekranlarda anlattı.


Programda konuşan Ümmüşen Cebeci, “Evliliğimizin bu sene 75’inci yılını tamamladık. Bekir ile 75 yıl çok güzel geçti. Hiç büyük kavgalarımız olmadı, her zaman birbirimize sahip çıktık. Yaşlarımız 90’ı geçmesine rağmen Bekir hala bana çok güzel bakar. Evde sadece yemekleri ben yaparım, Bekir her işte bana yardım eder. Bazen elimi soğuk sudan sıcak suya sokmaz” diye konuştu.Bekir Cebeci’yi ilk kez okulda gördüğünü söyleyen Ümmüşen Cebeci, “Benim Bekir’i ilk gördüğüm andan beri onda gönlüm vardı. Ben çok güzel bir kızdım, o da çok yakışıklıydı. İlk kez bir sokak başında Bekir ile karşılaştık ve konuştuk. Bana ilk konuşmamızda aşkını itiraf etti. Ben de ona olan duygularımı söyledim. Sonra birbirimize söz verdik. Benimle evlenmek istediğini söyledi. Ben de onu bekleyeceğimi söyledim. Benimle o dönemde birçok kez evlenmek isteyen oldu ama ben hepsini sevdiğim var diyerek reddettim ” dedi.


Bekir Cebeci ise o dönemde bir süre askere gideceği için başta evlilik düşünmediğini anlattı. Ümmüşen Cebeci ile ilk kez konuşana kadar bu kararlılığı devam eden Bekir Cebeci, o gün bu kararını unuttuğunu dile getirdi. Bekir Cebeci, o gün Ümmüşen Cebeci’ye aşkını ilan ettiğini ve karşılık bulmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Ben o zamanlarda 16 ila 17 yaşlarındaydım. Aklımda sadece askerlik vardı. Ama Ümmüşen ile konuşunca hemen evlenmeye karar verdik. Ailelerimiz ise bize karşı çıktı. İki tarafta bizim evlenmemizi istemediklerini söyledi” ifadelerini kullandı.Ailelerini ikna etmek için her yolu denediklerini söyleyen Bekir Cebeci, 5 ay boyunca mücadele verdiklerini aktardı. Bekir Cebeci o dönem eşini kaçırmayı bile düşündüğüne dikkati çekerek, buna gerek kalmadan ailelerin onay vermesi sonucunda evlendiklerini söyledi.“O gün dünyalar benim oldu” diyen Bekir Cebeci “3 gün 3 gece düğün yaptık. Yemekler dağıttık, kurbanlar kestirdik. Davullu zurnalı aşkımıza yakışır bir düğün yaptım Ümmüşen’e. Atın üstünde getirdim onu evimize, o ev o günden sonra yuva oldu bize” diye konuştu. Cebeci, evliliklerine iki yıl sonra bir de bebeklerinin gelmesiyle mutluluklarının katlanarak büyüdüğünü anlattı. Ümmüşen Cebeci ise o yıllardan sonra 2 çocuk ve 8 torun sahibi olduklarını dile getirerek, “Biz hep mutluyduk. Hala da çok mutluyuz, ikimizde 90’lı yaşlara geldik. Birbirimize hep çok iyi baktık. Şu an hiçbir sağlık sorunumuz yok, gül gibi geçinip gidiyoruz. Bize gençler evliliğimizin sırrını soruyorlar, bunun tek bir sırrı var o da sevgidir. Biz her zaman iyi anlaştık, şu anda da keyfimiz çok yerinde. Ben yemek yaparım, Bekir sobayı yakar. Her şeyi birlikte yapar, paylaşırız. Bir ömür birbirimize yaslandık gidiyoruz.” şeklinde konuştu.


Bekir Cebeci ise, “Ben ömrüm boyunca Ümmüşen’in sevgisi gibi bir sevgi görmedim. Ailemden görmediğim sevgiyi Ümmüşen’den gördüm. Birbirimizi hep sevdik, sevmeye de ömrümüz yettiğince devam edeceğiz. Ümmüşen her zaman benim arkamda durdu. Hiçbir sorunda , sıkıntıda yalnız bırakmadı. Ben de onun elini hiç bırakmadım, hep peşinden gittim” diye konuştu.Açıklamaların ardından Bekir ve Ümmüşen Çifti’ne Lider Medya ekibi bir de sürpriz yaptı. Bekir amcanın Ümmüşen teyzeye daha önce hiç çiçek almadığını duyan ekip, Bekir Amca adına her 10 yıl için birer gül bulunan çiçek demeti yaptırdı. Canlı yayında eşine çiçek takdim eden Bekir Cebeci ve Ümmüşen Cebeci’nin mutluluğu gözlerine yansıdı. Çift ardından canlı yayında 14 Şubat Sevgililer Günü’nü pasta keserek kutladı. (Haber ve Fotoğraf: Lidergazete.com/Program:LİDERHABER Tv)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu